Με τον καθιερωμένο αγιασμό ξεκίνησε η νέα σχολική χρονιά στο σχολικό συγκρότημα του Γυμνασίου και του ΓΕΛ Κορινού. Εκπαιδευτικοί και μαθητές μετά την αναγκαία ανάπαυλα των καλοκαιρινών διακοπών τους ξαναβρέθηκαν στους γνώριμους χώρους του σχολείου, πανέτοιμοι για την έναρξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος την παράσταση «έκλεψαν» οι μαθητές της Α? τάξης του Γυμνασίου, οι οποίοι προσπαθούσαν να προσαρμοστούν στα δεδομένα που δημιουργεί η εισαγωγή τους σ? ένα νέο σχολικό περιβάλλον.

Η τελετή του αγιασμού έγινε από τον ιερέα του χωριού πατέρα Χρήστο Σεϊταρίδη  και ήταν κοινή για τους μαθητές των δύο σχολικών μονάδων του συγκροτήματος. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο δημοτικός σύμβουλος  του Δήμου Κατερίνης, κ. Αλέξανδρος Καλτσίδης, μέλη των διοικητικών συμβουλίων των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου και του ΓΕΛ Κορινού, καθώς και αρκετοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών. Μηνύματα του Υπουργού Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Ν. Φίλη καθώς και του Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Π. Ανανιάδη διάβασε ο διευθυντής του Γυμνασίου κ. Ιωάννης Πούτης.   Χαιρετισμό στους μαθητές και ευχές για πρόοδο και επιτυχίες κατά τη νέα σχολική χρονιά απηύθυνε και ο διευθυντής του ΓΕΛ Κορινού κ. Στέφανος Τερζόπουλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι τόσο στο Γυμνάσιο όσο και στο ΓΕΛ Κορινού η νέα χρονιά ξεκινά χωρίς ιδιαίτερες ελλείψεις σε βιβλία και εκπαιδευτικό προσωπικό.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος