Για τέταρτη συνεχόμενη ημέρα θα παραμείνει κλειστό το Γυμνάσιο Κορινού, όπως άλλωστε και όλα τα σχολεία της Πιερίας, λόγω της συνεχιζόμενης κακοκαιρίας. Έτσι και την Πέμπτη 12-01-2017 δεν θα διεξαχθούν μαθήματα. Στα προβλήματα που δημιούργησε ο παγετός τις προηγούμενες ημέρες προστέθηκε και η σφοδρή χιονόπτωση των δύο τελευταίων ημερών και ειδικά της Τετάρτης 11-01-2017.

Η εικόνα του κτιριακού συγκροτήματος του Γυμνασίου και του ΓΕΛ Κορινού δεν επιτρέπει προς το παρόν την διεξαγωγή μαθημάτων. Από την Κυριακή 08-01-2017 το νερό έχει παγώσει με αποτέλεσμα να μην υπάρχει υδροδότηση στο κτίριο. Το προαύλιο λόγω της ισχυρής χιονόπτωσης έχει καλυφθεί με στρώμα παγωμένου χιονιού, με συνέπεια να υπάρχει σοβαρός κίνδυνος πρόκλησης ατυχημάτων λόγω ολισθηρότητας. Από την προηγούμενη Δευτέρα τέθηκε σε συνεχή λειτουργία το σύστημα θέρμανσης του κτιρίου, έτσι, ώστε να είναι ικανοποιητική η εσωτερική θερμοκρασία, όταν αποφασιστεί η επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων.

Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί μπορούν να ενημερώνονται για τη λειτουργία του Γυμνασίου Κορινού μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου, και στο facebook της ηλεκτρονικής εφημερίδας ΚΟΡΙΝΟΣ On theWeb.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 επισκέπτες και κανένα μέλος