«Ενισχύοντας τη φιλαναγνωσία με οδηγό το παραμύθι»

Τη Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014 στα πλαίσια του προγράμματος Comenius και της δράσης «Παιδιά μεγαλύτερα διαβάζουν σε μικρότερα», υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Ξηρού Κυριακής, μια ομάδα μαθητών της Γ΄ τάξης  του σχολείου μας αποτελούμενη από τους : Αντωνιάδου Ευθυμία ,Δημητρίου Γεώργιο, Καλαϊτζίδου Ειρήνη, Κοσμίδου Σόνια και Παγκλίδη Παναγιώτη παρουσίασαν στους μαθητές της Β΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου  Κορινού το Παραμύθι της Σοφίας Παράσχου «Σώστε τη γη!».

Μέσα από τη θεατρική ανάγνωση τα παιδιά απέδωσαν με τρόπο ευχάριστο το κείμενο παρασύροντας τους μικρούς ακροατές στην υπόθεση της χριστουγεννιάτικης ιστορίας με οικολογικές ανησυχίες.

Μικροί και μεγάλοι μπήκαν στο κλίμα των ημερών με μια σειρά από δραστηριότητες  με αφορμή το κείμενο, όπως κατασκευή χριστουγεννιάτικης κάρτας και ζωγραφική, αποδεικνύοντας πως τα παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας μπορούν να «καθοδηγήσουν» και να «διδάξουν» τους μικρούς συμμαθητές τους .

Παραμύθια για μικρούς και μεγάλους? - Σοφία Πλασταρά

Κάποτε, ο Αϊνστάιν, όταν ρωτήθηκε από μία μητέρα για το τι θα μπορούσε να κάνει ώστε να γίνει ο γιος της εξυπνότερος, απάντησε περίπου ως εξής: «Διαβάζετέ του παραμύθια». Η μητέρα, που φάνηκε να μην έχει μείνει απόλυτα ικανοποιημένη από την απάντηση, ρώτησε τι άλλο θα μπορούσε να κάνει, αφού θα του έχει διαβάσει παραμύθια. Η απάντηση που πήρε, τότε, ήταν: «Διαβάστε του ακόμα περισσότερα παραμύθια!».

Όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος των παραμυθιών για την ανάπτυξη και την καλλιέργεια του ψυχισμού των μικρών παιδιών. Τα παραμύθια είναι ένα ταξίδι φαντασίας για το παιδί. Διευρύνουν τον κόσμο των εμπειριών του,     εμπλουτίζουν το λεξιλόγιο του, ενισχύουν την αφηγηματική του ικανότητα και γενικότερα τη δυνατότητα έκφρασής του. Ενδυναμώνουν την συναισθηματική του νοημοσύνη καθώς και την ικανότητα συγκέντρωσης του. Διασκεδάζουν το παιδί και του δείχνουν τρόπους αντιμετώπισης και επίλυσης διάφορων δύσκολων καταστάσεων, καλλιεργώντας παράλληλα βασικές ηθικές αξίες και αρχές.

Σ΄ αυτό το ταξίδι στη χώρα του παραμυθιού μαθητές του Γυμνασίου Κορινού οδήγησαν τους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου και του 1ου Δημοτικού Σχολείου του Κορινού. Με αφορμή την «Φιλαναγνωσία» που είναι και ο βασικός στόχος του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius στο οποίο συμμετέχει το Γυμνάσιο μας, μαθητές και των τριών τάξεων με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους επισκέφθηκαν το νηπιαγωγείο και το Δημοτικό σχολείο και αφηγήθηκαν παραμύθια στους μικρούς μας φίλους.

Ένα από τα ωραιότερα παραμύθια του Όσκαρ Ουάιλντ, «Ο σκληρόκαρδος Γίγαντας», διηγήθηκαν δραματοποιημένα οι μαθητές Μάριος Κυραϊλίδης, Αφροδίτη Καραλή, Μαρία Ζουκάν, Βασιλική Χατζημιχαηλίδου και Ευστάθιος Ναζαρίδης. Η υπόθεση του παραμυθιού είναι φανταστική και αναφέρεται σε έναν σκληρό Γίγαντα που με τη βοήθεια των μικρών παιδιών που έπαιζαν στον κήπο του αρχίζει να κατανοεί ότι μόνον η Αγάπη κάνει τον άνθρωπο πραγματικά ευτυχισμένο. Στη συνέχεια, οι μικροί μας φίλοι της Α΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου ενθαρρύνθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήσεις σχετικές με την υπόθεση του παραμυθιού και να ζωγραφίσουν ομαδικά εικόνες του, ενεργοποιώντας δημιουργικά την φαντασία τους.

Οι μικροί μαθητές αλλά και οι μεγαλύτεροι, ενόψει μάλιστα της γιορτής των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, χάρηκαν και διασκέδασαν με την συγκεκριμένη εκδήλωση. Καθώς βρισκόμαστε στην αυγή της νέας χρόνιας, το παραμύθι αυτό ας μας θυμίζει ότι η ζωή των ανθρώπων, όταν είναι γεμάτη θλίψη και μοναχικότητα, επικρατεί σ΄αυτή ο αιώνιος χειμώνας, δηλαδή η κακία και η σκληρότητα. Αντίθετα, η ζωή μας μοιάζει με την εποχή της Άνοιξης, όταν κυριαρχούν σ΄αυτή η αγάπη, η καλοσύνη και η κατανόηση!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 επισκέπτες και κανένα μέλος