Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 18-5-2020 ξεκινάει η επαναλειτουργία του σχολείου. Σύμφωνα με τις εγκυκλίους και τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας:
  • Κάθε τμήμα γενικής παιδείας διαιρείται αλφαβητικά σε δύο υποτμήματα (Α και Β) με στόχο τη μείωση του συγχρωτισμού εντός της ίδιας αίθουσας. Η απόσταση μεταξύ μαθητών/τριών θα είναι 1,5 μ. και ο αριθμός  τους εντός τάξης κυμαίνεται από 9-12 άτομα.
  • Θα γίνεται εκ περιτροπής διδασκαλία στα δύο υποτμήματα: Δευτέρα ? Τετάρτη ? Παρασκευή θα πηγαίνει σχολείο το υποτμήμα Α και Τρίτη ? Πέμπτη το υποτμήμα Β, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα γίνεται το αντίστροφο.
  • Θα υπάρχει πρόγραμμα για μελέτη στο σπίτι για τις ημέρες που οι μαθητές/τριες δεν θα είναι σχολείο.
  • Δεν θα διεξαχθούν προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις και το σχολικό έτος θα ολοκληρωθεί στις 12-6-2020.
  • Έμφαση θα δοθεί στην κάλυψη της ύλης, κατόπιν οδηγιών του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής.
  • Η αξιολόγηση των μαθητών θα γίνει βάσει των βαθμών των τετραμήνων.
  • Το ωρολόγιο πρόγραμμα διδασκαλίας είναι ίδιο με αυτό που ίσχυε πριν τη διακοπή λειτουργίας του σχολείου. Ενδεχομένως να γίνουν κάποιες αλλαγές σε περίπτωση απουσίας εκπαιδευτικών.
  • Δυνατότητα μη προσέλευσης στο σχολείο έχουν οι μαθητές/τριες των οποίων οι γονείς-κηδεμόνες θα καταθέσουν υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα δηλώνουν ότι ο μαθητής/τρια ανήκει σε ευπαθή ομάδα ή ότι συγκατοικεί με άτομο που ανήκει στην ομάδα αυτή. Σε αυτή την περίπτωση οι απουσίες καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται για τον χαρακτηρισμό φοίτησης.
Με βάση τα παραπάνω η κατάταξη των μαθητών/τριών του σχολείου μας σε υποτμήματα αποτυπώνεται στον παρακάτω πίνακα:

ΥΠΟΤΜΗΜΑΤΑ

Σεϊταρίδου Μάρθα

Χριστοφορίδου Μαρία

ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ

Σε ό,τι αφορά την τήρηση των κανόνων υγιεινής έχουν ακολουθηθεί αυστηρά οι οδηγίες του ΕΟΔΥ. Ειδικότερα:
  • Έγινε απολύμανση και σχολαστικός καθαρισμός σε όλους τους χώρους του σχολικού συγκροτήματος.
  • Προβλέπεται καθαρισμός 2 φορές την ημέρα.
  • Υπάρχουν επαρκείς ποσότητες αντισηπτικών, γαντιών και ειδών ατομικής υγιεινής (υγρό σαπούνι, χειροπετσέτες).
  • Η μάσκα είναι προαιρετική στους χώρους του σχολείου και όσοι επιθυμούν να κάνουν χρήση θα πρέπει να την προμηθευτούν οι ίδιοι. Επιπλέον μπορούν να έχουν μαζί τους αντισηπτικά μαντηλάκια ή ατομική συσκευασία αντισηπτικού διαλύματος.
  • Το κυλικείο δεν λειτουργεί, οπότε οι ανάγκες των μαθητών/τριών σε νερό και τρόφιμα θα καλύπτονται από το σπίτι.
  • Η προσέλευση στους χώρους του σχολείου επιτρέπεται μόνο σε μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς. Οποιοσδήποτε άλλος επιθυμεί να επισκεφτεί το σχολείο θα πρέπει προηγουμένως να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τη διεύθυνση του σχολείου και να οριστεί ραντεβού.
  • Τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ ΠΙΕΡΙΑΣ για τη μεταφορά των μαθητών/τριών από και προς τις Τοπικές Κοινότητες θα γίνονται τις καθορισμένες ώρες με τήρηση όλων των προβλεπόμενων μέτρων αποφυγής συγχρωτισμού.
  • Οι οδηγίες του ΕΟΔΥ έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου και έχουν αποσταλεί ηλεκτρονικά σε όλους τους γονείς και κηδεμόνες.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος