Την Τετάρτη 13-4-2022 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ενημερωτική δράση για τους γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας με θέμα: "Δομές και παρεμβάσεις για την εκπαιδευτική υποστήριξη των μαθητών/τριών του Γυμνασίου Κορινού".

Η εκδήλωση αυτή έγινε στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας και ειδικότερα στο Σχέδιο Δράσης "Συμμετοχή των γονέων στη σχολική ζωή".

Η συντονίστρια του Σχεδίου Δράσης και υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Αλμπανίδου Ελένη παρουσίασε αναλυτικά στους συμμετέχοντες γονείς και κηδεμόνες τις πρωτοβουλίες που έχουν αναληφθεί κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς με στόχο την ενεργότερη εμπλοκή των γονέων στη σχολική ζωή.

Οι εκπαιδευτικοί του Τμήματος Ένταξης κ. Μάνη Βασιλική και κ. Μπίζιος Γεώργιος παρουσίασαν τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας των Τμημάτων Ένταξης και τις κυριότερες μαθησιακές δυσκολίες που παρατηρούνται μεταξύ των μαθητών και μαθητριών.

Η ψυχολόγος κ. Γεωργιάδου Σουλτάνα ενημέρωσε τους γονείς και κηδεμόνες για το ρόλο και τις υπηρεσίες που προσφέρουν στις σχολικές μονάδες οι Ψυχολόγοι και οι Κοινωνικοί Λειτουργοί των Επιτροπών Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.).

Τέλος ο διευθυντής του σχολείου κ. Πούτης Ιωάννης αναφέρθηκε συνολικά στη διαδικασία της Εσωτερικής Αξιολόγησης που εφαρμόζεται φέτος για πρώτη φορά στις σχολικές μονάδες της χώρας καθώς και στις δομές υποστήριξης που λειτουργούν στο σχολείο τα τελευταία χρόνια.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος