Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 7 Απριλίου 2016 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Κορινού η διασχολική φάση του 6ου διαγωνισμού Γλώσσας και Ορθογραφίας «Χρίστος Τσολάκης».  Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 16 Γυμνάσια της Πιερίας, οι πενταμελείς ομάδες των οποίων αρχικά διαγωνίστηκαν γραπτώς σε κοινά θέματα που επιλέχτηκαν από την επιστημονική επιτροπή των αγώνων. Από τη διαδικασία αυτή προκρίθηκαν στην τελική φάση το Γυμνάσιο Κάτω Μηλιάς και το 4ο Γυμνάσιο Κατερίνης, οι μαθητές των οποίων διαγωνίστηκαν προφορικά με τη μορφή δημόσιου παιχνιδιού. Τελικός νικητής αναδείχτηκε το Γυμνάσιο Κάτω Μηλιάς αποσπώντας το πρώτο βραβείο, ενώ το 4ο Γυμνάσιο Κατερίνης κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Στις δύο ομάδες του τελικού τα βραβεία απένειμαν ο Πρόεδρος του Συλλόγου Αποφοίτων Φιλοσοφικής ΑΠΘ και επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος φιλολόγων κ. Ιωάννης Τζανής, ο Σχολικός Σύμβουλος φιλολόγων Πιερίας κ. Αλέξανδρος Νικολαΐδης και ο διευθυντής του Γυμνασίου Κορινού κ. Ιωάννης Πούτης.

Σε μία κατά γενική ομολογία άψογα οργανωμένη εκδήλωση, οι παριστάμενοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την άκρως ενδιαφέρουσα ομιλία του κ. Ιωάννη Τζανή, με θέμα: «Αγώνες Γλώσσας και Ορθογραφίας: Μια καινοτόμα δράση στο σχολείο της δημιουργίας και του πολιτισμού που οραματιζόμαστε».  Τον ομιλητή παρουσίασε ο Σχολικός Σύμβουλος φιλολόγων Πιερίας κ. Αλέξανδρος Νικολαΐδης, ο οποίος αναφέρθηκε στο πλούσιο βιογραφικό του κ. Ι. Τζανή και στην πολυετή και πολυσχιδή του δράση στα εκπαιδευτικά πράγματα της χώρας μας. Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυνε ο διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας κ. Ιωάννης Καζταρίδης, ο διευθυντής του Γυμνασίου Κορινού κ. Ιωάννης Πούτης και η φιλόλογος του 4ου Γυμνασίου Κατερίνης και μέλος της οργανωτικής επιτροπής των αγώνων κ. Ευαγγελία Κανάλη. Μεταξύ άλλων την εκδήλωση παρακολούθησαν η Πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Κορινού κ. Φωτεινή Καρασερίδου, οι διευθυντές σχολείων της Πιερίας που συμμετείχαν στους αγώνες καθώς και πλήθος εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών. Το Γυμνάσιο Κάτω Μηλιάς αναλαμβάνει την υποχρέωση ως νικητής των αγώνων να διοργανώσει τους 7ους Αγώνες Γλώσσας και Ορθογραφίας «Χρίστος Τσολάκης» την επόμενη χρονιά.

Ο διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων του Γυμνασίου Κορινού αισθάνονται την υποχρέωση να ευχαριστήσουν δημόσια τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου ο οποίος συνέβαλε καθοριστικά στην άρτια οργάνωση της εκδήλωσης. Επίσης θερμές ευχαριστίες απευθύνουμε στους χορηγούς της εκδήλωσης και συγκεκριμένα:

·         Στην Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας και θεματική Αντιπεριφερειάρχη Πολιτισμού, Παιδείας και Αθλητισμού κ. Σοφία Μαυρίδου για την προσφορά των βιβλίων που δόθηκαν ως έπαθλα στους μαθητές των ομάδων του τελικού

·         Στον Οργανισμό Φεστιβάλ Ολύμπου για την προσφορά στους μαθητές εισιτηρίων από τις παραστάσεις που πρόκειται να διοργανώσει

·         Στον Μορφωτικό Ποντιακό Σύλλογο Κορινού «Εύξεινος Πόντος» για την κάλυψη των εξόδων φωτογράφισης και βιντεοσκόπησης της εκδήλωσης

·         Στις επιχειρήσεις της περιοχής μας: ΒΙΟΡΟΛ ΑΒΕΕ, ζαχαροπλαστείο ΚΡΥΣΤΑΛ, Super Market ΜΑΣΟΥΤΗΣ  καθώς και στο καθαριστήριο ρούχων του κ. Κ. Σιδηρόπουλου, που κάλυψαν μεγάλο μέρος από το κόστος της εκδήλωσης.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος